فاکتور رسمی چیست؟

برای پاسخ به سوال فاکتور رسمی چیست؟، جواب‌های متعدد و گوناگونی مطرح کرده‌اند. در یک جمله و به‌صورت خیلی ساده می‌توان گفت فاکتور رسمی سندی است که برای تایید یک معامله بین فروشنده و خریدار نوشته شده باشد. این سند با توجه به قوانین دارایی تنظیم شده است. قانونی که در تنظیم فاکتور توجه زیادی به آن می‌شود، ماده ۱۹ قانون اداره مالیات است. با توجه این ماده، فروشنده و خریدار موظف هستند صورت‌حسابی بر اساس قانون صنفی و ترتیبی که اراده مالیات وضع کرده است، صادر کنند و مالیات را در ستون مشخصی درج نمایند.

فاکتور فروش در کجا بیشتر کاربرد دارد؟

فاکتور با توجه به کسب‌وکار و اوضاعی که در آن نوشته می‌شود، می‌تواند کاربردهای زیادی داشته باشد. در زیر به تعدادی از این کاربردهای اشاره می‌شود:

 فاکتور برای فروش خدمات

تصور اینکه فاکتور رسمی فقط برای فروش کالاهای فیزیکی استفاده می‌شود؛ تصور غلطی است. حتی زمانی‌که خدمات اشتراکی ارائه می‌دهید، می‌توانید از این سند استفاده کنید.

فاکتور برای فروش محصولات فیزیکی

فاکتور در هنگام فروش محصولات فیزیکی بیشترین کاربرد را دارد. ارائه فاکتور برای خریدار یک محصول بسیار مهم است. این موضوع به‌حدی پر اهمیت شده است که در خرید اینترنتی هم گاهی خریدار فاکتور فروش طلب می‌کند.

فاکتور برای بنگاه‌های اقتصادی

هر بنگاه مالیات دهنده‌ای باید امکان صدور فاکتور را داشته باشد. در زمان ثبت مالیات تمام فاکتورها بررسی می‌شوند.

صدور فاکتور معتبر برای چه کسانی لازم است؟

بر اساس قوانین سازمان و امور مالیاتی، صدور فاکتور برای تمام اصنافی که فعالیت اقتصادی دارند، لازم و ضروری است. مشاغلی که گواهی ارزش افزوده دارند، حتما باید فاکتورهایی به اداره مالیات تحویل دهند. در صورت ارائه‌نشدن این فاکتورها، جرائم سنگینی در انتظار کسب‌وکار خواهد بود.

چگونه فاکتور رسمی فروش تهیه و صادر کنید؟

تهیه فاکتور رسمی گامی مهم در هر معامله تجاری است. صورتحساب رسمی به عنوان یک سند قانونی عمل می کند که گواهی خرید را ارائه می دهد و شرایط فروش را مشخص می کند. برای ایجاد این فاکتور ضروری، چندین مرحله کلیدی باید دنبال شود.

در مرحله اول، درج جزئیات خاص در مورد فروشنده و خریدار در فاکتور بسیار مهم است. این شامل نام، آدرس، اطلاعات تماس، اطلاعات اشخاص حقیقی و حقوقی است. علاوه بر این، تاریخ فروش باید به وضوح به همراه یک شماره فاکتور منحصر به فرد و شناسه یکتای مالیاتی  برای گزارشات مالیاتی ذکر شود.

در مرحله بعد، توصیف دقیق کالاها یا خدماتی که به فروش می رسند، حیاتی است. این شامل ارائه اطلاعات دقیق مانند مقدار، قیمت واحد، توضیحات کالا یا خدمات ارائه شده، شناسه کالا و خدمات و هرگونه تخفیف یا مالیات مربوطه است. اطمینان از وضوح در این توضیحات به جلوگیری از سوء تفاهم بین هر دو طرف کمک می کند.

علاوه بر صدور صورتحساب طبق بخشنامه‌های سازمان مالیات از ابتدای فروردین ۱۴۰۲ تمام مشمولان مالیات موظف هستند فاکتورهای فروش خود را در کارپوشه سامانه مودیان به ثبت برسانند. برای ارسال مستقیم به صورتحساب به سامانه مودیان می‌توانید از نرم افزار سامانه مودیان هوفر استفاده کنید.

مشخصات فاکتور معتبر چیست؟

شما برای اینکه بتوانید یک فاکتور معتبر فروش را بشناسید، باید چند مشخصه را در آن جست‌وجو کنید:

شماره سریال

اولین و مهم‌ترین مشخصه یک فاکتور رسمی، شماره سریال آن است. شماره سریال توسط ممیز دارایی قابل تشخیص و شناسایی است. رنگ و نوع چاپ شماره سریال با چاپ عادی تمایز دارد. در چاپ شماره سریال از رنگ قرمز و چاپ ملخی استفاده می‌کنند. این نوع چاپ باعث می‌شود شماره سریال برجسته باشد.

اطلاعات خریدار و فروشنده

یک فاکتور معتبر حتما باید اطلاعاتی مثل کد اقتصادی، کد ملی، شناسه ملی، کد پستی، آدرس و شماره خریدار و فروشنده را داشته باشد.

قیمت کالا، تخفیفات، مالیات و عوارض

در یک فاکتور معتبر قیمت هر واحد از کالا و تعداد آن ذکر می‌شود. بعد از قیمت مسئله‌ی مهم ثبت تخفیف است. ابتدا باید مقدار تخفیف داده‌ شده از قیمت اصلی کم شود و سپس مالیات محاسبه گردد.

امضا و مهر

فاکتوری که ثبت می‌رسانید، باید امضا و مهر دو طرف معامله را داشته باشد. دقت کنید که خط‌ خوردگی در فاکتور از ارزش فاکتور می‌کاهد.

شناسه یکتا مالیاتی

با تصویب قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان فاکتورهای رسمی که برای خریدار ارسال می‌شود، باید شامل شناسه یکتای مالیاتی باشد.

شناسه کالا و خدمات

شناسه کالا و خدمات یک شماره ۱۳ رقمی است که به کالا یا خدمت تخصیص داده می‌شود و به ازای هر ردیف در صورت حساب الکترونیک توسط مودیان درج می‌شود.

 قوانین مالیات در رابطه با فاکتور فروش چیست؟

بر اساس ماده‌ی ۱۴۷ قانون مالیات مستقیم تمام هزینه‌های انجام‌شده باید متکی به سند معتبری به نام فاکتور باشند. در ادامه قوانین مالیات در ماده‌ی ۱۴۸ ذکر شده است که سند مورد تایید سازمان مالیات، رسید پرداخت نیست؛ بلکه فاکتور معتبر و رسمی فروش است. قانون دیگری که در مورد فاکتورهای فروش وجود دارد؛ قانون مالیات ارزش افزوده است. بر اساس این قانون شخص فروشنده موظف است ۹% از کل مبلغ فاکتور را به عنوان ارزش افزوده به اداره‌ی مالیات بدهد.

فاکتور صوری چیست؟

فاکتور صوری فاکتوری است که ظاهری مشابه با فاکتور مورد تایید سازمان مالیات دارد؛ اما در اصل جعلی است و هیچ اعتباری ندارد. صدور چنین فاکتوری جرم محسوب می‌شود و غیر قانونی است.

به عبارت ساده، فاکتور رسمی به عناصری اطلاق می شود که یک فاکتور را از نظر قانونی معتبر و لازم الاجرا می کند. این شامل جنبه های مختلفی مانند اطلاعات خاص در مورد خریدار و فروشنده، توضیحات دقیق محصولات یا خدمات ارائه شده، جزئیات قیمت، شرایط پرداخت و غیره است. یک فاکتور رسمی با ساختار مناسب شفافیت را تضمین می کند و به عنوان مدرک برای هر دو طرف درگیر در یک معامله عمل می کند.

چگونه فاکتور رسمی را از فاکتور صوری تشخیص دهیم؟

شما به‌عنوان یک خریدار و حتی یک فروشنده باید بتوانید فاکتور صوری را تشیص دهید تا در دام افراد سودجو اسیر نشوید. برای تشخیص فاکتور درست و معتبر مراحل زیر را طی کنید:

  1. ابتدا چک کنید که شرکت یا سازمان صادرکننده‌ی فاکتور صوری و روی کاغذ نباشد.
  2. سپس مطمئن شوید فروشنده کالا یا خدمات از شرکت منحل‌شده‌ای اقدام به صدور فاکتور نکرده باشد.
  3. از درست‌بودن شناسه‌ی ملی اعلام‌شده توسط فروشنده اطمینان حاصل کنید.
  4. اعتبار گواهی ارزش افزوده را حتماً کنترل کنید.
  5. اطمینان حاصل کنید که فعالیت فرد صادر کننده‌ی فاکتور با کالای درج‌شده در فاکتور کاملاً متناسب است.
  6. مستندات حمل مانند بارنامه‌ی جاده‌ای را چک کنید.
  7. مستندات پرداخت مثل فیش واریزی را با فاکتور منطبق کنید.
با خشم عادلانه نکوهش کنید و از مردان فریب خورده متنفر باشید و تضعیف شده توسط جذابیت لحظه لذت چنان کور میل که آنها نمی توانند درد و مشکل را پیش بینی کنند.

آخرین نمونه کارها

به کمک نیاز دارید؟ یا به دنبال یک نماینده

کپی رایت 2023, وانکین. تمامی حقوق سایت محفوظ است.